Varför mår jag som en 3 dagar gammal kebabpizza är en fråga jag ställer mig själv väldigt ofta när jag vaknar på helgen. Sen tittar jag igenom mina sms från gårdagen och hittar SMS från Fabian som brukar se ut så här:
Då vet jag iallafall att han hade haft kul. För att uppdatera minnet brukar jag gå igenom bildarkivet. Finns det några ledtrådar om vad jag drack? Istället för några ledtrådar möts jag oftast av denna selfie:
En tydligt alkoholpåverkad Fredsfursten med sin kompanjon Morgan.
Ett alldeles för stort leende kastas i mitt ansikte och tecknen för att jag druckit lite öl börjar bli många.
Tecken 1- Jag tar en selfie, något jag aldrig gör utan minst 3 åbro i kroppen.
Tecken 2- Min groteska mun. Ingen person i sina fulla sinnes bruk kan eller vill öppna munnen så mycket.
Tecken 3- Jag har bjudit in en vän in i bilden. I detta fall en något stel Morgan som inte riktigt förstår vad jag håller på med.
Denna bild följs av en bildserie där Fanny flyr ifrån min kamera:
Genast kommer jag ihåg den glädje jag kände igår kväll över att äntligen lyckats ta en ”snygg” bild på Fanny. Det här är fan hennes nya profilbild tänkte jag nöjt (resultatet ser ni i den sista bilden). Jag brukar fortsätta bläddra i bild och se om jag iallafall lyckats med nånting under kvällen, oftast har jag tagit någon sjukt djupbild i detta fall på en rulltrappa jag tagit med panoramafunktionen
Funderar på att maila en prisoffert till fotografiska men istället bestämmer jag mig för att kolla mitt bankkonto. Jag menar hur mycket pengar kan man göra av med på en kväll? Det borde ju vara lugnt att äta ute till lunch iallafall?
SVAR NEJ!!!
Hoppas min sjukt estetiska bild av en rulltrappa är värd mycket pengar. Enligt säkra källor är auktionshuset Bukowski bra på att sälja konst för störda summor, så hör med dem om de är intresserade
(klicka för förstorad bild) Men tydligen får man besked först efter en arbetsvecka…..
Med ett sjukt sug på omättade fetter vältrar jag mig runt i min ångest och självömkan får jag ett nytt sms av Fabian som genast får mig på bättre humör
Får upp ännu en bild i huvudet från gårdagen på Fabian och inser att jag lånat ut pengar till honom för shots, plötsligt hänger inte min ekonomi på huruvida Bukowskis diggar mina fyllefoton eller ej. Den hänger på att denna man pays his debts.
Ses på Baba/ Fredsfursten